poniedziałek, 17 czerwca 2013

Truskawki procentują, czyli nalewka truskawkowa

Truskawki to owoce, które nie tylko świetnie się nadają do ciasta czy też na dżem. Ich piękny kolor i aromat świetnie sprawdza się też w domowej roboty alkoholu;). Zimą nie ma nic przyjemniejszego niż mały kieliszeczek na rozgrzewkę i wspomnienie lata. Ta nalewka jest idealnym oddaniem smaku owoców więc postarajmy się o te maksymalnie słodkie i dojrzałe- nalewka będzie wtedy aromatyczna i zachowa piękny kolor aż do następnego roku. Można również nalewem zalać następne truskawki, by uzyskać jeszcze lepszy efekt. Butelka ze zdjęcia to pozostałość z zeszłego roku, ale rocznik bieżący czeka na zrobienie. Przepis moja mama znalazła w "Wielkiej Księdze Nalewek" i ona w zeszłym roku popełniła ją po raz pierwszy:).

Nalewka truskawkowa
 • jeden kilogram dojrzałych truskawek
 • 0,5 litra spirytusu
 • 0,5 litra wódki o mocy ok. 45%
 • pół szklanki cukru
 • łyżeczka kwasku cytrynowego
Truskawki należy odszypułkować i dokładnie umyć. Wsypujemy je do słoja i zalewamy alkoholem. Zostawiamy w słonecznym miejscu na 24 godziny. Po tym czasie zlewamy alkohol przecedzając truskawki przez gazę. Czynność można powtórzyć ze świeżymi truskawkami. Z pół szklanki cukru i szklanki wody gotujemy syrop. Powinien być on klarowny więc ewentualną pianę należy zebrać. Wlać nalewkę do gorącego syropu ciągle mieszając. Dodać kwasek cytrynowy dla zachowania koloru. Dobrze wymieszać, schłodzić i rozlać do butelek. Po miesiącu można już rozpoczynać degustację. 
Smacznego!

7 komentarzy:

 1. robiłam w zeszłym roku... i już się wypiła! :p

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ smaka mi zrobiłaś :) koniecznie do wypróbowania. Zaraz biegnę po truskawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. toż to musi smakowac obłędnie:D ranyyy

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda wspaniale. Obiecałam sobie już zimą, że w tym roku zrobię i zrobić muszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że truskawki są teraz coraz słodsze, bo wygląda cudownie:) aż mi się zachciało, dobrze, że już po południu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Będziemy robić, czy zamiast kwasku może być świeżo wyciśnięty sok z cytryny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że mozna zastąpić, kwasek ma tu rolę nie tyle sakową co pomaga zachować piękny kolor:)

   Usuń